al. Lipowa 35
53-124 Wrocław, Polska

Glikole

👤 Product Manager +48 667 682 844
✉️ kontakt@solvachem.com

GLIKOLE

GLIKOL MONOETYLENOWY C2H4(OH)2

inne nazwy: MEG, glikol etylenowy, etanodiol; organiczny związek chemiczny otrzymywany głownie w procesie hydratacji tlenku etylenu. W czystej postaci jest bezbarwną, bezzapachową, syropowatą cieczą o słodkawym posmaku. Glikol etylenowy jest toksyczny, a jego połknięcie może spowodować śmierć.
Zastosowanie
Glikol etylenowy stosowany jest głownie do produkcji politereftalanu etylu (PET) będącego półproduktem do produkcji folii i butelek oraz do produkcji włókien poliestrowych. Stosowany jest również do produkcji płynów niezamarzających do chłodnic silników oraz w instalacjach chłodniczych jako czynnik pośredni.

GLIKOLE

GLIKOL DIETYLENOWY C2H4(OH)2

inne nazwy: DEG, dwuglikol, 2,2′-oksydietanol; Organiczny związek chemiczny z grupy dioli otrzymywany jest w procesie hydratacji tlenku etylenu jako produkt uboczny przy syntezie glikolu monoetylenowego . Jest bezbarwną, przejrzystą i bezwonną cieczą o lekko słodkawym smaku. Higroskopijny o niskiej zmienności i niskiej lepkości. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem dla nierozpuszczalnych w wodzie związków chemicznych i leków.
Zastosowanie
Glikol dietylenowy głównie stosowany jest do produkcji poliuretanów i nienasyconych żywic poliestrowych. Dodatkowo glikol dietylenowy jest stosowany w produkcji mebli, past do obuwia, płyt gipsowo – kartonowych, emulgatorów, płynów chłodzących i odmrażających oraz jako czynnik do osuszania gazów i stabilizacji wilgotności.

GLIKOLE

GLIKOL TRÓJETYLENOWY HO(CH₂CH₂O)₃H

inne nazwy: TEG, trójglikol, 2,2’-(1,2-ethanediylbis(oxy))bis-ethanol Glikol trietylenowy otrzymywany jest w procesie hydratacji tlenku etylenu jako produkt uboczny przy syntezie glikolu monoetylenowego (MEG). Ciecz bezbarwna, przezroczysta, o dużej lepkości. Rozpuszczalny w wodzie i większości rozpuszczalników organicznych. Z wodą miesza się bez ograniczeń, co wynika z dużego udziału grup hydroksylowych w budowie cząsteczek glikolu.
Zastosowanie
Glikol trietylenowy stosowany jest do osuszania gazu ziemnego i płynnego gazu ziemnego oraz do produkcji plastyfikatorów w produkcji polimerów poliwinylobutyralu (PVB). jako rozpuszczalnik i smar do produkcji pigmentów do barwienia wyrobów włókienniczych oraz do wyrobu farb drukarskich, tuszów i past koloryzujących oraz surowiec do produkcji żywic poliestrowych, polioli oraz insektycydów.

GLIKOLE

GLIKOL PROPYLENOWY C3H8O2

inne nazwy: MPG, glikol monopropylenowy, propano-1,2-diol. Związek organiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych. W temperaturze pokojowej jest bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą, o słodkawym smaku i wysokiej lepkości. W odróżnieniu od glikolu etylenowego jest nietoksyczny.
Zastosowanie:
Glikol propylenowy stosowany jest do ekologicznych płynów do chłodnic, systemów klimatyzacyjnych i grzewczych; jako składnik płynów zapobiegających zamarzaniu oraz środków do odladzania, np. w lotnictwie; w przemyśle spożywczym (oznaczany E1520, używany jest jako konserwant lub emulgator oraz jako składnik barwników i aromatów.); w przemyśle kosmetycznym (pasty do zębów, wszelkiego typu emulsje, nośnik zapachów); w przemyśle farmaceutycznym (jako podłoże w którym jest rozprowadzany składnik czynny leku); w przemyśle tytoniowym (do regulacji wilgotności tytoniu, jako dodatek zapobiegający wysuszeniu. W elektronicznych papierosach jest składnikiem e-płynów, pełniąc rolę rozczynnika nikotyny).